Maksājumu drošība

Pirkumi internetā pēdējos gados ir ieņēmuši aizvien nozīmīgāku lomu gandrīz visu pircēju paradumos, noteikti, ka ģimenē ir vismaz viens cilvēks, kurš vismaz reizi gadā veic pirkumus internetā. Ārzemju interneta veikalos iepirkšanās ir izplatītas tieši ar maksājumu kartēm, kas piesaistītas bankas kontam, no kura tiek noskaitīta nauda par labu pārdevējam.

Bankas dara visu, lai pirkumu internetā būtu maksimāli droši, uzticami un ērti. Tomēr arī jums jāievēro savu piesardzību, lai to pūliņi šajā jomā neapstātos pie liktenīgas neuzmanības un tās radītajiem zaudējumiem.

Ko ir jāņem vērā, pirms veikt pirkumu?

1.) Uzticamība. Pārliecinieties par to, meklējot par komersantu atsauksmes no citiem lietotājiem, noskaidrojat, cik sen jau komersants strādā. Neuzticaties tikai mājaslapā norādītajai informācijai, bet, piemēram, Trustpilot vietnē meklējat vairāk informācijas un citu pircēju pieredzi.

2.) Cik daudz informācijas pārdevējs pats par sevi ir sniedzis? Ja jūs nekur neredzat uzņēmuma reģistrācijas numuru, nosaukumu, adresi, tad tā ir pirmā pazīme, ka kaut kas nav kārtībā. Vēlams, lai pārdevējs atstātu arī telefona numuru, pa kuru ar to var sazināties. Ļoti svarīgi ir atrast informāciju par preces atgriešanas nosacījumiem, garantiju, preces piegādi.

3.) Nereti populārus zīmolus mēdz viltot, kā piemēram, apavus un apģērbus. Līdzīgi mēdz atdarināt arī mājaslapas un intereneta adreses, kas izskatās ļoti ticamas īstajām vietnēm vai pat izskatās identiski. Pārbaudiet, vai esat ierakstījuši pareizo interneta adresi.

Maksājumu veikšanas drošība

Veiciet maksājumus tikai vietnēs ar šifrēto savienojumu. Par to liecina pārlūkprogrammā redzamais lauciņš “https”, kas visbiežāk iekrāsots zaļā krāsā, pirms interneta adreses. Ja netiek lietots drošais savienojums, bet vienkārši redzams “http” tad jums jārēķinās, ka pārsūtītos datus var pārtvert ļaundari.

Dažādsi pārlūki izmanto dažādas drošo datu pārsūtīšanas simboliku, piemēram, tā var būt arī atslēdziņa pārlūka kreisajā vai labajā pusē. Ja pārlūks ziņo, ka SSL sertifikāts nav derīgs, tas vēl nebūt nenozīmē, ka mājaslapa nav droša, bet vēlams tādā neievadīt kredītkaršu datus. Papildus aizsardzībai varat izmantot anti-vīrusu piedāvātās iespējas veikt drošos maksājumus.

Pēc darījuma veikšanas, vēlams pārliecināties, cik naudas ir noņemts no jūsu konta. Ja vairāk nekā bijis vajadzīgs – nekavējoties sazinieties ar savu banku, lai tā pēc iespējas efektīvāk spētu rīkoties.