Kā atmest smēķēšanu?

Tiem, kuri atmetuši smēķēšanu, droši vien katram no viņiem ir savs stāsts. Es smēķēju 16 – 18 gadu vecumā un nebūt to vieglāko tabaku, piemēram, nedārgu cigāru un augstākās klases cigarešu smēķēšana bija ierasta norma. Reizēs, kad tajā vecumā vairs naudu neizdevās šai izklaidei sagrabināt, tad plītī tika meklēti izsmēķi un līdz galam nenosmēķēti atlikušie tabakas gali netika smādēti. Vēl toreiz netālu no manas mājas tantiņas pārdeva nelegālo PRIMA, kura, starp citu, tieši kā nelegālā man ļoti patika, un to par 1 – 2 santīmiem gabalā varēja iegādāties. Tā nu dzīvojos tajos pusaudža gados, bet šodien, pat pēc 10 gadiem, nākas nožēlot savu plaušu bojāšanu un jūtu, ka tās ir savādākas vēl joprojām.

Sāciet ar plānu!

Kā jūs jau zināt, ir dažādi veidi, kā atmest smēķēšanu. Katrs no tiem strādā savādāk nekā cits. Vislabākais ir pašam saprast, pie kura jūs varētu pieķerties. Izvēlaties sev ērtāko:

1.) Mēģiniet to izdarīt pats, bez ārējas palīdzības. Aptuveni 90% cilvēku mēģina atmest smēķēšanu vienatnē un bez citu palīdzības – bez medikamentiem, terapijas, plāna un atbalsta. Kaut arī lielākā daļa cilvēku mēģina tieši šādi, tā nebūt nav efektīvākā smēķēšanas atmešanas metode. Tikai ap 10% cilvēku beidz savas smēķētāja gaitas šādā veidā.

2.) Uzvedības terapija. Tā prasa speciālista iesaistīšanos, iespējams, tas varētu būt psihologs vai psihoterapeits. Kopīgi jūs atradīsiet savus paņēmienus un izzināsiet šķēršļus, tādus, kā emocionālos stāvokļus vai situācijas, kas liek jums smēķēt, un izstrādāt plānu, kā tikt galā ar alkām pēc nikotīna.

3.) Nikotīna aizstājēj terapija. Nikotīna košļājamās gumijas, inhalatori, izsmidzinātāji un plāksteri ir daļas no nikotīna aizstājējterapijas. Tie dod ķermenim nikotīnu bez tiešas tabakas līdzdalības. Jums varētu šķist, ka nikotīna aizstājēj terapija ir visvieglākā izeja no atkarības, bet vislabāk tā darbojas kombinācijā ar uzvedības terapiju un atbalsta no draugiem un ģimenes. Atceraties, ka jums ir jāizbeidz atkarību no nikotīna, nevis vienkārši jābeidz smēķēt tabaku.

4.) Medikamenti. Tādi medikamenti, kā Bupropions (Zyban) un Vareniklīns (Chantix) ir recepšu medikamenti kas var palīdzēt jūsu atkarībā un simptomu mazināšanā pēc smēķēšanas atmešanas.

5.) Kombinētā ārstēšana. Tieši kombinētā ārstēšana dod vislabākos rezultātus smēķēšanas atmešanā. Piemēram, lietojot gan nikotīna plāksteri, gan košļājamo gumiju, varētu būt labāki rezultāti nekā ārstējoties tikai ar vienu no līdzekļiem. Vēl ir iespējams kombinēt pašus ārstēšanās veidus, piemēram, iekļaujot uzvedības terapiju ar nikotīna plāksteriem vai recepšu medikamentiem. Vēlams, lai par kombinētās terapijas priekšrocībām jūs iepriekš konsultētos ar savu ārstu, kura uzraudzībā arī ārstēšana notiksies, jo ar speciālistu var saprast priekš jums derīgākos ārstēšanās paņēmienus.

Nav svarīgi, kādu ārstēšanās metodi izvēlēties, svarīgi ir saprast, kas strādā priekš jums vislabāk. Nospraudiet dienu, kad jums jābeidz smēķēt un gatavojaties tai, nezaudējot motivāciju. Pastāstiet saviem draugiem, ka beidzat smēķēt, lai saņemtu viņu atbalstu. Atbrīvojaties no visām cigaretēm mājās, darbā un mašīnā. Saprotiet, kādi apstākļi jūs noved līdz smēķēšanai un cenšaties no tiem tikt vaļā.

Atstāt Komentāru